بازار لوازم خانگی همچنان راکد است

1403/02/24

بازار لوازم خانگی همچنان راکد است
بازار لوازم خانگی چند سالی است حال خوش ندارد و تحت تاثیر عواملی مثل قاچاق لوازم خانگی، ممنوعیت واردات، تولید لوازم خانگی بی کیفیت در داخل و تاثیر دلار بر بالا و پایین رفتن نرخ ها وارد رکود سنگینی شده است.
تولیدکنندگان دغدغه های مختلفی دارند و شاید در دوره تحریم سنگینی که قرار داریم، نبود مواد اولیه و یا گران تمام شدن پروسه تولید، مهم ترین چالش های تولیدکنندگان در سنوات اخیر باشد.

در بازار بیمار لوازم خانگی هر از گاهی خبر از گرانی جدید قیمت ها می شود و موجب به هم ریختگی بیشتر بازار می شود. بر همین اساس با اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

بازار لوازم خانگی همچنان راکد است

اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: در بازار لوازم خانگی همچنان رکود پابرجا است.
پازوکی اشاره کرد: مشکل عمده ما این است که تبلیغات اصولی در تلویزیون نداریم و به جای اینکه چیپس و پفک در این رسانه تبلیغ شود باید حقایق را نمایش دهند. باید این رسانه محلی برای اطلاع رسانی و مرجعی برای انتشار برنامه های اقتصادی و آگاهی رسانی به مردم باشد ولی ما خلاف آن را شاهد هستیم. می توانم به جرات بگویم که در کل کشور صنف لوازم خانگی با رکورد سنگین روبرو است و خریدها خلاصه در افرادی شده است که احتیاج مبرم به تعویض کالایی دارند که دیگر قابل استفاده نیست.

آیا افزایش قیمت ۳۵ درصدی لوازم خانگی صحت دارد؟

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ادامه داد: گرانی ۳۵ درصدی لوازم خانگی در صورتی می تواند صحت داشته باشد که شرکت های تولیدکننده لیست قیمت جدید محصولات خود را ارائه کرده باشند در صورتی که چنین لیستی منتشر نشده است.

پازوکی افزود: ابتدای سال فولاد قیمت خود را گران کرد و دولت هیچ مخالفتی با این اتفاق ابراز نکرد در صورتیکه این محصول تولید داخل است. اگر قرار است چیزی گران نشود، چرا فولاد ۲۵ درصد قیمت خود را بالا برد؟ اتحادیه صنف لوازم خانگی در قیمت گذاری دخالتی ندارد و بنابراین نمی توانیم اظهار نظر صریحی در این مورد داشته باشیم. اما نکته ای که وجود دارد این است که چرا دولت ثبات در قیمت ها را از خود شروع نمی کند و چرا فولاد باید ۲۵ درصد گران شود؟ در شرایطی که این محصول در نهایت به دست تولیدکننده خواهد رسید و یکی از ملزومات اولیه تولید است. از همین نقطه می توان شروع کرد و در نهایت به دغدغه ها و مشکلات ریز و درشت تولیدکننده ها در سطح خرد و کلان رسید.

وی اظهار داشت: اکثر کارخانه ها و همچنین تمام شرکت های تولید لوازم خانگی در فروردین ماه، در انبار گردانی و در حسابرسی شرکتی خود قرار دارند؛ بنابراین شاید طبق ماه های دیگر سال خرید و فروش نداشته باشند؛ اما در مجموع صنف لوازم خانگی پیوسته جویای مشتری است و می‌خواهد اجناس خود را به فروش برساند. مگر اینکه در واحد صنفی آن جنس مورد نظر مشتری موجود نباشد. کاسب لوازم خانگی مثل بقال و نانوا اگر در روز کسب درآمد نداشته باشد و فروش نکرده باشد، انتهای روز حتما جیبش خالی خواهد بود، تا کی کاسبی می تواند از جیب امرار معاش کند و سرمایه خود را از دست بدهد؟ بنابراین کاسب با نگه داشتن کالا سود نمی کند و به دنبال فروش بیشتر است.

پازوکی در پایان گفت: اگر قرار بود چنین اتفاقی رخ دهد که کالا بماند و کاسب سود کند، در این چند سال اخیر که دلار، طلا، ملک و خودرو چندین برابر قیمت خود شده اند، سرمایه خود را به یکی از این موارد تبدیل می کردیم.

با این حرکت، نه مالیات می پرداختیم، نه هزینه کارگر داشتیم و نه هزینه آب، برق، گاز و تلفن داشتیم و در نهایت سودمان هم می کردیم. با این کار که نفروشیم و سرمایه چندین برابر شود، با این روش سرمایه فعلی پنج برابر می شد.

برای همین است که اکثر کاسبان باور دارند که سرمایه چند سال اخیرشان از بین رفته است. ۱۰۰ میلیون تومان سال ۹۶ با ۱۰۰ میلیون تومان الان، مطابق ۱۰ میلیون تومان شده است و ارزش آن به شدت از بین رفته است. بنابراین ادامه حیات همه کاسبان در اصناف مختلف به فروش بستگی دارد و در صورتی که این اتفاق نیفتد، مرگ آن واحد صنفی نزدیک می‌شود.

گسترش نیوز
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما