کدام ماده برای دسته قابلمه بهتر است؟

1402/08/16

کدام ماده برای دسته قابلمه بهتر است؟
موادی که در طبیعت وجود دارند به دو شکل رسانای گرما و عایق گرما هستند. فلزاتی مانند آلومینیوم و چدن رسانای گرما بوده و در مقابل چوب و پلاستیک عایق گرما هستند. توجه به این ویژگی در ساخت لوازم پخت‌وپز نقش مهمی ایفا می‌کند. در کتاب علوم پایه چهارم این پرسش مطرح شده که کدام ماده برای دسته قابلمه بهتر است؟ چوب، فلز یا پلاستیک؟ برای پاسخ به این سوال با مطلب پیش رو همراه شوید.
در طبیعت موادی که بتوانند حرارت و گرما را انتقال دهند، رسانای گرما نامیده می‌شوند. بسیاری از فلزات جزو مواد رسانای حرارت و گرما بوده و قابلیت رسانش گرما دارند. در مقابل گروهی از مواد مانند چوب و پلاستیک هم هستند که گرما در میان آن‌ها به آرامی انتقال یافته و از این رو به آن‌ها عایق گرما می‌گویند. قابلیت رسانش گرما نقش مهمی در ساخت و استفاده از ابزار گوناگون در زندگی روزمره دارد. در ساخت ابزار پخت‌وپز و انواع مختلفی از لوازم خانگی توجه به رسانایی گرمایی می‌تواند در پیش‌گیری از بروز حوادث آسیب‌زا و بهبود ایمنی ابزار تاثیرگذار باشد. در کتاب علوم پایه چهارم در مبحث رسانایی گرمایی پرسشی درباره این موضوع مطرح شده که کدام ماده برای دسته قابلمه بهتر است؟ چوب، فلز یا پلاستیک؟ در این مطلب از ستاره به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

در ساخت و تولید قابلمه از فلزاتی مانند آلومینیوم، چدن، استیل و مس استفاده می‌شود. چنین فلزاتی به خوبی می‌توانند گرما را انتقال دهند. به همین دلیل پخت غذا در مدت زمان کوتاه‌تر و با سرعت بیشتری انجام می‌شود. اما در ساخت دسته‌‌ی آن‌ها استفاده از موادی مانند چوب و پلاستیک انتخاب بهتری است. اگرچه در بعضی مدل‌ها جنس بدنه با جنس دسته قابلمه یکسان بوده و هر دو فلزی هستند، اما دسته‌ی فلزی به دلیل رسانش بالای گرما، به سرعت داغ شده و استفاده از قابلمه را با مشکل مواجه می‌کند. در مقابل، چوب و پلاستیک عایق گرما بوده و حرارت را به آرامی و به میزان کمتری منتقل می‌کنند.

در میان چوب و پلاستیک هم، چوب انتخاب مناسب‌تری است. زیرا پلاستیک در صورتی‌که از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، در طولانی‌مدت داغ شده و احتمال ذوب شدن وجود دارد. اما چوب طول عمر و دوام بیشتری داشته و بر اثر حرارت آسیب نمی‌بیند. بنابراین برای دسته قابلمه چوب انتخاب بهتری است.

ستاره

برچسب ها:

لوازم خانگی ،قابلمه 
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما